Kinezjologia stosowana (Dotyk Dla Zdrowia)

Aby wspomóc organizm w lepszym funkcjonowaniu niejednokrotnie potrzebujemy udziału drugiego człowieka. Potrzebujemy dotyku, Dotyku Dla Zdrowia. Metoda ta łączy w sobie wiedzę medycyny współczesnej i wiedzę dalekiego wschodu. Polega na aktywacji energii poprzez przywrócenie równowagi mięśniowej potrzebnej do prawidłowego przepływu sił witalnych oraz mobilizacji organizmu do samouzdrawiania.

czym jest Dotyk Dla Zdrowia ?

Dotyk Dla Zdrowia został opracowany w latach 60-tych przez lekarzy dr. Goodhearta i dr. Thie i stanowi główny trzon kinezjologii stosowanej, czyli nauki o aktywacji mięśni, wykorzystującej badanie mięśni dla oceny i skuteczności leczenia. Metoda ta łączy w sobie wiedzę z zakresu chiropraktyki, refleksologii i Medycyny Chińskiej. Jej celem jest kontrola i uaktywnienie przepływu energii witalnej organizmu oraz mobilizacja samouzdrawiania. Umożliwia ona również lepsze poznanie i zrozumienie własnego ciała oraz aktywne oddziaływanie na pracę mięśni oraz organów wewnętrznych.

Testy mięśniowe

Wiadomo, że ból jest najbardziej zauważalnym sygnałem przed wystąpieniem zagrażających życiu zaburzeń w organizmie. Zanim jednak wystąpi poprzedzają go objawy jednym z których jest osłabienie mięśni i zmiana w postawie ciała. Praca mięśni przy 50% sile, określana jest przez fizjoterapeutów jako mieszcząca się w normie, nie jest jednak dla człowieka korzystna, gdyż sygnalizuje zachwianie równowagi w organizmie. Nie powinno być również 15 % różnicy między stroną prawa i lewą. Metoda Dotyku Dla Zdrowia pozwala na wychwycenie tych niewielkich zmian zanim rozwiną się w poważna chorobę i pozwala je skorygować. Testy mięśniowe polegają na przyjęciu odpowiedniej postawy aby wyizolować dany mięsień od grupy mięśni z nim współpracujących, a następnie bada się dany mięsień uciskając go w kierunku odwrotnym do kierunku pracy mięśnia. Jeśli mięsień jest mocny nie ustępuje podczas badania. Świadczy to o wystarczającej ilości energii przepływającej przez dany meridian i zapewniającą prawidłową pracę mięśnia. Jeśli mięsień jest słaby i w czasie badanie nie utrzymuje ciała w danej pozycji, istnieje potrzeba pobudzenia przepływu energii w tym kanale. Badanie czynności mięśni jest więc jedną z najskuteczniejszych metod oceny stanu równowagi strukturalnej i pomaga wykształcić u badanej osoby świadomość własnego ciała.

Równoważenie mięśniowe

Po wykonaniu testów mięśniowych należy skorygować pracę mięśni przy pomocy technik wzmacniania mięśniowego. Gdy czujemy zesztywnienie lub stwardnienie mięśnia mamy tendencję do bezpośredniego oddziaływania na ten mięsień, jednak po chwilowym rozluźnieniu napięcie znowu wraca gdyż nie usunęliśmy przyczyny. Techniki równoważenie mięśniowego nie używają siły i polegają na delikatnym dotyku, masażu specjalnych punktów i stref na ciele. Po przeprowadzonym usprawnieniu mięśnia wykonuje się badanie kontrolne i ocenę siły. Użycie mięśnia pozwala nadać kierunek uwolnionemu przepływowi energii , pomagając ciału odzyskać normalna postawę.

Techniki wzmacniania mięśniowego

  • neuro-limfatyczne punkty masażu – regulujące dopływ energii do układu limfatycznego
  • neuro-naczyniowe punkty refleksyjne na głowie
  • meridiany
  • punkty refleksyjne akupresury
  • przyczep początkowy / przyczep końcowy