Masaż relaksacyjny

Specyficzny, intuicyjny, a tym samym niepowtarzalny zabieg w oparciu o techniki masażu klasycznego, energetyzującego, refleksoterapii oraz masaży orientalnych. Założeniem doboru technik jest osiągnięcie pełnego odprężenia osoby poddanej zabiegowi z uwzględnieniem rejonów ciała, które najbardziej potrzebują relaksu. Zabieg wykonywany jest na całe ciało. Polecany szczególne w likwidacji stresu, przemęczenia i chronicznych chorób na tle zaburzeń równowagi ogólnoustrojowej.

Masaż z aromaterapią

Zabieg z zastosowaniem olejków aromatycznych (eterycznych), łączy leczniczą moc dotyku z indywidualnymi właściwościami olejków, dobranymi dla konkretnej osoby lub dolegliwości. We wszystkich przypadkach do masażu stosuje się dany olejek lub ich mieszaninę rozpuszczoną w naturalny, ciepłym oleju roślinnym. Podczas masażu relaksacyjnego skóra wchłania olejki, które przenikają do układu krążenia wywołując reakcję miejscową i ogólną. Poprzez wdychanie olejków – przenikają one również przez błony śluzowe układu oddechowego. Odpowiednio dobrane i zastosowane olejki eteryczne wywierają korzystny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Masaże orientalne

  • Masaż balijski
  • Masaż lomi lomi nui
  • Masaż bambusami
  • Masaż czekoladowo-kokosowy
  • Masaż marokański
  • Masaż mauretański (muszlami)
  • Masaż tajski

Masaże ajurwedyjskie

  • Abhyanga – masaż olejowy ciała
  • Shiroabhyanga – masaż olejowy głowy
  • Rathnaabhyanga – masaż półszlachetnymi kamieniami
  • Udwartana – masaż proszkami ziołowymi
  • Padanghata – masaż stopami

Masaż balijski

Należy do rodziny tradycyjnych masaży indonezyjskich i pochodzi z wyspy Bali. Stanowi połączenie technik akupresury, ajurwedy, refleksologii, strechingu i aromaterapii w jednej sesji. Do masażu używa się egzotycznych esencji zapachowych na bazie naturalnych olejków. Użyte olejki eteryczne podczas masażu stanowią jego ważną część, pomagają one się zrelaksować oraz mają działanie terapeutyczne. Wykorzystuje się aromaty m.in. jaśminu, róży, drzewa sandałowego, kokosu, ylang-ylang. Głównym celem tego masażu jest głęboki relaks całego ciała i wyciszenie umysłu.

Masaż lomi lomi nui

Lomi Lomi Nui to masaż o długiej tradycji. Pochodzi z Hawajów i wiąże się z nim filozofia Huny. Hawajscy szamani łączyli masaż ze świętym tańcem by wybrańcy mogli wykonać specjalne zadania lub by uleczyć chorego człowieka pod kątem cielesnym i duchowym. Lomi lomi Nui dosłownie oznacza uciskanie, ugniatanie, a także “dotyk aksamitną łapą zadowolonego kota”. Do masażu używa się ciepłego oleju kokosowego, a charakterystycznymi technikami pracy są masowanie przedramionami i wykonywanie tanecznych ruchów, przez co zabieg staje się wyjątkowo harmonijny i relaksujący. Głębokie odprężenie powoduje odblokowanie negatywnych emocji, wywołujących napięcia w naszym ciele. Dzięki pracy z tym masażem można więc działać na poziomie fizycznym i duchowym – odblokować stłumione emocje, rozpuścić napięcia w ciele, a przede wszystkim pobudzić uzdrawiające siły naszego organizmu, aby w naturalny sposób pomogły wrócić nam do stanu równowagi.

Masaż bambusami

Bamboo Massage to orientalny masaż, który wykonuje się przy pomocy pałeczek i miotełek bambusowych. Kije o różnej średnicy oraz miotełki podczas masażu dopasowują się do kształtu tkanek działając drenująco, modelująco oraz rozluźniająco na spięte mięśnie. Miotełki bambusowe wykorzystywane są do masażu (automasażu) od wieków przez samurajów w Japonii oraz wojowników innych tradycyjnych sztuk walki do szybkiej regeneracji po walkach i treningach. Bamboo masaż może być wykonany delikatnie i relaksująco lub intensywniej i bardzo głęboko. Ruchy rolowania i ugniatania mają korzystny wpływ na układ krążenia krwi i limfy, a tym samym usprawniają drenaż i regenerację tkanek. Szczególnie polecany w walce z cellulitem i zaburzeniami krążenia. Bogate w krzem pałeczki bambusowe to naturalne piezoelektryki, które poprzez pocieranie i rolowanie tworzą potencjał elektryczny. Osoby po takim masażu dostają zastrzyk energii i nabierają sił.

Masaż czekoladowo-kokosowy

Ten rodzaj masażu to prawdziwa uczta dla ciała i dla ducha oraz doskonały sposób na poprawienie sobie nastroju bez obawy o dodatkowe kalorie. Wykorzystuje się tutaj naturalne dobrodziejstwa czekolady, która zawiera antyoksydanty, skutecznie hamujące procesy starzenia skóry. Czekolada jest również bogatym źródłem witaminy A, E, F, H oraz dużej ilości soli mineralnych. Poprawia koloryt skóry, przywraca jej elastyczność oraz wygładza cerę. Wyciąg z ziarna kakaowca oraz teobromina usprawniają przepływ limfy oraz krążenia, dzięki czemu następuje szybsze spalanie depozytów tłuszczu. Dodatkową zaletą masażu czekoladowego jest przepiękny aromat czekolady i oleju kokosowego oraz techniki modelujące sylwetkę. Efekty masażu czekoladą są więc wielopoziomowe : równowaga psychiczna, aksamitnie gładka, miękka i nawilżona skóra oraz towarzyszący jeszcze długo po zabiegu, poprawiający nastrój zapach czekoladowy.

Masaż marokański

Masaż marokański jest elementem rytuału jakim jest hammam marokański. Założeniem masażu jest osiągnięcie głębokiego relaksu, poprzez podłużne ruchy wykonywane równocześnie na różnych częściach ciała. Swoista dezorientacja, w którą wprowadza się osobę masowaną, ma służyć osiągnięciu relaksu ciała oraz stanu wyciszenia umysłu. Do masażu stosowany jest olej arganowy. Ten wyjątkowo drogocenny i szlachetny olej otrzymywany jest z nasion drzewa arganowego, występującego wyłącznie w południowej części Maroka. Jest nazywany “płynnym złotem” lub “złotem Berberów” i zaliczany do jednych z droższych olejów na świecie, głównie ze względu na jego ograniczoną dostępność oraz pracochłonny proces pozyskiwania. Zawiera m.in.: witaminę E, stygmasterol regenerujący naskórek oraz tirukallol łagodzący objawy alergii. Olej arganowy jest więc doskonały na suchą i starzejącą się skórę, chroniąc przed przedwczesnym pojawieniem się zmarszczek, a także na skórą alergiczną łagodząc podrażnienia i stany zapalne. Po masażu olejem arganowym skóra jest znakomicie odżywiona,wygładzona, elastyczna i nawilżona.

Masaż mauretański (muszlami)

Masaż mauretański to wyjątkowy, głęboko relaksujący masaż, który przywraca wspomnienia z wakacji. Wykonywany jest specjalną techniką rytmicznego ucisku z użyciem muszli z róznych stron świata, dobieranych wielkością do masowanego obszaru. Masaż może być wykonywany płynnymi, relaksującymi ruchami wykorzystując delikatną, w naturalny sposób wypolerowaną powierzchnię lub strukturą chropowatą muszli dostarczajacą dodatkowych bodźców, ruchami uciskowymi i modelującymi. Muszla, zbudowana z węglanu wapnia, podczas masażu uwalnia jony wapnia, które wnikają w skórę regenerując ją i odżywiając. Dodatkowo użyty do masażu olej z alg działa remineralizująco, przywraca równowagę skórze i odpowiednie nawilżenie, mając także działanie wyszczuplające oraz usuwające blizny i rozstępy. Muszle o różnorodnej fakturze przesuwane po nawilżonej olejkiem skórze, z odgłosami fal morskich w tle, to niezapomniane przeżycie przynoszące ukojenie i napełniające pozytywną energią.

Masaż tajski

Tradycyjny tajski masaż jogiczny (inaczej Nuad Phaen Boran) nazywany „jogą dla leniwych” to ciekawa forma pracy z ciałem polegająca na rozciąganiu (strechingu) całego ciała i rozluźnieniu powięzi poprzez uciski (kciukami, dłońmi, łokciami, kolanami, stopami) na kanałach energetycznych. Kanały energetyczne – tzw. Sen można przetłumaczyć jako koncepcję linii przewodzących energię życiową. Podczas masażu masażysta wykorzystuje ciężar swojego ciała, a zadaniem osoby masowanej jest odprężenie i poddanie się się działaniu terapeuty, który pomaga przyjmować kolejne pozycje ciała. Charakterystycznymi elementami masażu jest zatrzymanie krwi i rozciąganie. Krew zatrzymuje się na głównych tętnicach – ramieniowej i udowej na 60 uderzeń serca, co powoduje zwiększenie dotlenienia oraz spowolnienie akcji serca wywołując efekt odprężenia. Rozciąganie stosowane przy masażu ma na celu zwiększenie zakresu ruchomości w stawach. Rozciąganie zwiększane jest stopniowo, a po każdym rozciąganiu następuje rozluźnienie, co sprzyja zwiększeniu elastyczności. Masaż wykonuje się w ubraniu na macie, w kierunku do góry – zaczynając od stóp – by przeciwdziałać sile ciężkości oraz przeciwnie niż w masażu klasycznym – wykonywany w obie strony, aby odblokować kanały energetyczne. Prezentowany tu stylu północny charakteryzuje bierny ruch kołyszący klienta podczas masażu i miękkość technik wykonywanych przez terapeutę. Masaż tajski wykonuje się rytmicznie i powoli, co sprawia ze staje się swoistą medytacją obecności w teraźniejszości. Masaż więc nie tylko doskonale uelastycznia całe ciało i poprawia ruchomość wszystkich stawów, ale również odpręża i relaksuje

Abhyanga - masaż olejowy ciała

Abhyanga w dosłownym tłumaczeniu znaczy „namaszczenie”, tzn. wmasowanie oleju w ciało. Masaż ten jest jest jednym z najważniejszych zabiegów stosowanych w Ajurwedzie, a jego skuteczność wynika z jakości i rodzaju użytego oleju. W Ayurvedzie stosuje się oleje ziołowe o różnym działaniu, które poprzez długotrwały proces gotowania z różnymi ziołami (1,5 kg ziół przypada na 1 litr oleju) i kilkakrotnej filtracji uzyskują delikatną strukturę, która pomaga przeniknąć olejom przez pory w skórze głęboko w tkankę łączną. Łatwość wnikania ma ogromne znaczenie terapeutyczne, jeżeli chodzi o odżywienie tkanki lub oczyszczenie organizmu ze złogów. Regularne masaże olejami pobudzają układ krążenia, koją system nerwowy i wzmacniają muskulaturę. Wspierają trawienie, oczyszczają krew i dotleniają komórki ciała, tym samym poprawiając samopoczucie fizyczne i psychiczne. Masaż Abhyanga pobudza organy wewnętrzne poprzez stymulację punktów witalnych na ciele, tzw. punktów “marma” oraz kanałów energetycznych “nadis”, odpowiedzialnych za funkcjonowanie konkretnych organów. Regularne zabiegi delikatnie usuwają zanieczyszczenia “ama” z tkanek ciała. Badania naukowe dowodzą także że masaże olejami ajurvedyjskimi intensywnie przyspieszają produkcję hormonów w skórze. Wyjaśnia to ich znane w Ajurwedzie od tysiącleci działanie odmładzające i regenerujące. Masaże olejowe znane ze swojego pozytywnego oddziaływania na system immunologiczny opierają się na zasadzie – im więcej stresu (fizycznego lub psychicznego) doświadcza nasz organizm tym więcej oleju potrzeba użyć do masażu.

Shiroabhyanga - masaż olejowy głowy

Shiroabhyanga – Część masażu Abhyanga obejmująca masaż głowy. Polega na namaszczeniu olejem, a następnie wykonaniu masażu głowy, dekoltu, ramion i pleców. W trakcie masażu pobudzane są tzw. punkty marma – czyli miejsca koncentracji energii „prany” znajdujące się na linii kanałów energetycznych „nadis”. Masaż odżywia i pobudza cebulki włosowe, przeciwdziała wypadaniu i siwieniu włosów, dzięki czemu włosy stają się miękkie, błyszczące i mocne. Masaż głowy olejem przynosi głębokie ukojenie i relaks dla całego ciała usuwając napięcie psychiczne. Jest pomocny przy usuwaniu bólów głowy, wspomaga także pamięć i koncentrację. W połączeniu z zabiegiem Shirodary (polewanie ciepłym olejem na czoło) pozwala na przeżycie niezwykle głębokiego relaksu i osiągnięcie wewnętrznego spokoju.

Rathnaabhyanga - masaż półszlachetnymi kamieniami

“Ratna” w sanskrycie znaczy klejnot, kamień szlachetny; “Abhyanga” to masaż, namaszczenie. Innymi słowy jest to masaż gorącymi kamieniami półszlachetnymi, kryształami górskimi i ciepłym olejem ayurvedyjskim. Ratnaabhyanga to wyjątkowo ekskluzywny masaż, zarówno ze względu na przyjemne doznania, działanie jak i na sam wygląd kamieni. Podczas masażu używa się kamieni – unikatów i kryształów obrabianych tylko na specjalne zamówienie z surowców pochodzących z różnych rejonów Indii. Kamienie tej wielkości są nieosiągalne w ofertach produkcji seryjnej. Są to przede wszystkim jaspisy, karneole, awenturyn, tygrysie oko, kryształ górski, ametyst, lapis lazuli, kwarc różowy. Każdy z kamieni ma inne określone działanie na ciało. Kamienie półszlachetne, z racji swoich znakomitych właściwości regenerujących, wywierają dobroczynny wpływ na cały organizm, a ich subtelne wibracje wspomagane są podczas masażu naturalnymi olejkami zapachowymi dobranymi dla poszczególnych ośrodków energetycznych („czakr”). Masaż gorącymi kamieniami całego ciała ma działanie witalizujące, doskonale likwiduje napięcia i bóle mięśni, stanowi element energetyzujący dla każdego rodzaju skóry. Dodatkowo zastosowanie w 100 % naturalnych, certyfikowanych olei ayurvedyjskich na bazie czarnego sezamu, kokosu i ziół indyjskich, wyprodukowanych wg. tradycyjnych receptur, uzupełnia perfekcyjnie skomponowany masaż dla klientów nawet najbardziej wymagających.

Udwartana - masaż proszkami ziołowymi

W starożytnych Indiach zabieg ten wykonywany był wyłącznie przyszłym żonom Maharadżów. Wierzono, że zabieg ten oczyści Pannę Młodą z wszelkich niepewności, przed najważniejszym etapem jej życia. Dziś zabieg ten jest uwielbiany przez kobiety na całym świecie, przede wszystkim za pomoc w walce z cellulitem. Według ayurvedy cellulit jest związany z nadmiarem doszy kapha (jedna z trzech zasad metabolicznych łączących umysł i ciało) i występuje u osób nadwagą, jednak coraz częściej dotyka także szczupłe osoby . Przyczynia się do tego zła dieta i brak ruchu, które osłabiają tkankę łączną i prowadzą do nagromadzenia szkodliwych produktów przemiany materii. Masaż udvartana pomaga ujędrnić, wygładzić skórę i wzmocnić tkankę łączną, poprzez zastosowanie w nim naturalnych ziołowych proszków i olei ayurvedyjskich. Proszki do masażu mają działanie diuretyczne, przeciwzapalne, detoksykujące. Zioła i zboża w składzie zawierają m.in. kwas krzemowy (jęczmień), witaminę C (agrest indyjski „amla”), która wzmacnia i poprawia napięcie tkanek. Dzięki temu przyspiesza się spalanie nagromadzonego tłuszczu, poprawia krążenie krwi w naczyniach włosowatych, usuwany jest nadmiar wody i zbędne produkty przemiany materii . Już kilka zabiegów może przynieść dużą ulgę i poprawę krążenia oraz przepływu limfy.

Zastosowanie

  • Masaż udvartana stosowany jest w kuracjach odchudzających, 
  • likwidacji zmian celulitowych,
  • chorobowych zmianach skórnych,
  • nadmiernej potliwości i przypadłościach reumatycznych
  • skutecznie usuwa z organizmu szkodliwe toksyny
  • poprawia krążenie krwi
  • wzmacnia układ mięśniowy
  • modeluje sylwetkę
  • nadaje skórze zdrowy wygląd

Padanghata - masaż stopami

Masaż padanghata (inaczej Chavutti Thirumal, kalaryjski) to ajurwedyjski masaż całego ciała stopami zanurzonymi w ciepłym oleju. Ta forma masażu rozwinęła się na południu Indii z tradycyjnej sztuki walki, “Kalarippayat”. Uczniowie tej sztuki walki masowali siebie regularnie nawzajem w celu utrzymania dobrej kondycji po intensywnym wysiłku. Masaż wymaga od terapeuty umiejętności balansowania swoim ciałem nad pacjentem ułożonym na macie i jednoczesnym masowaniu go stopami. Przy takim znacznym nacisku podczas masażu dociera się do najgłębszych tkanek, przez co uzyskuje się maksymalne rozluźnienie . Padanghata stosuje się z powodzeniem po intensywnym treningu sportowym. Padanghata chroni przed urazami podczas uprawiania sportów, wzmacnia punkty marma, system odpornościowy i pomaga przy chronicznym zmęczeniu.