Za pomocą akupunktury możemy wpłynąć na fizjologię kobiecego ciała, aby przywrócić mu równowagę zarówno w celu zajścia w ciążę, jak i podczas samej ciąży i wspomagająco w czasie połogu. Wspomagając proces zajścia w ciążę Medycyna Chińska leczy oboje partnerów zwracając baczną uwagę na dietę i styl życia.
POMOC W ZAJŚCIU W CIĄŻĘ
Jak zajść w ciążę? – to pytanie stawia sobie coraz więcej młodych małżeństw, które mają problemy z poczęciem dziecka. Najczęściej problemem okazuje się stresujący i niewłaściwy tryb życia w tym dieta. Często jednak są to zaburzenia, które wymagają leczenia. W takich sytuacjach jako metoda wspomagająca może się okazać pomocna akupunktura. Jako że akupunktura jest tylko częścią Medycyny Chińskiej, jeśli to konieczne do terapii włączamy także inne techniki : masaż, moksę, bańki, dietę i zioła itp. Pamiętajmy aby osiągnąć pozytywne efekty zalecamy leczenie obojga partnerów pod kontrolą lekarską.
regulacja cyklu miesiączkowego
leczenie opiera się na
- mierzeniu temperatury zaraz po przebudzeniu codziennie rano o tej samej godzinie, po 5 godzinach nieprzerwanego snu. uwaga : na odczyt mogą wpłynąć zmiana nawyków snu, zewnętrzne źródła ciepła np. termofor, seks, narkotyki, alkohol
- obserwacjach pacjentki co do długości, jakości i czasu trwania poszczególnych faz
- diagnostyce wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej
zaburzenia płodności u mężczyzn
Akupunktura jest pomocna w leczniu dysfunkcji seksualnych u mężczyzn dla zaiastnienia prawidłowych okoliczności w celu poczęcia dziecka. Jest także pomocna w leczeniu niepłodności. Statystycznie w 20-30 % przyczyną bezpłodności par jest bezpłodność męska. Męska płodność zależy od ilości plemników i jakości spermy. Jeśli liczba plemników lub ich jakość jest słaba, dochodzi do trudności w zapłodnieniu. Niepłodność zwykle nie daje oczywistych zęwnętrznych objawów, do jej wykrycia niezbędne sa badania laboratoryjne.
in vitro
Akupunktura jest pomocna także przy okazji zabiegu in vitro. Pomaga zagnieździć się zarodkowi.
ważne : należy zgłosić się na zabieg 2 do 5 dni po implantacji embrionu
CIĄŻA I PRZYGOTOWANIE DO PORODU
Ciąża to szczególny czas dbania nie tylko o siebie, ale przede wszystkim o rozwijające się dziecko. Zrozumiałym więc jest , że w tym okresie z pewną dozą ostrożności podchodzi się do różnych, w tym także i naturalnych, metod leczniczych.
Badania kliniczne dowodzą, że akupunktura nie niesie za sobą zwięszkonego ryzyka poronienia, bądź przedwczesnego porodu (Park J. The safety of acupuncture during pregnancy : a systematic review. Acupuncture Med 2014;32(3):257-66)
Badania kliniczne pokazują :
- rzeczywisty relaks i spokój po zabiegach, lepszy sen
- zmniejszenie dolegliwości ciążowych
- poprawa objawów przy zagrożonej ciąży
- prawidłowe ułożenie płodu
- łatwiejszy i szybszy poród
- zmniejszenie dolegliwości w połogu
Najczęstsze dolegliwości leczone akupunkturą :
- ból pleców
- bóle głowy
- nudności, wymioty, ślinotok
- krwawienie we wczesnej ciąży
- zgaga
- hemoroidy i żylaki
- obniżenie nastroju, niepokój, stres
- bezsenność
- ból żeber
- obrzęki w tym cieśń nadgarstka
- swędzenia
- cukrzyca ciężarnych
- anemia
POŁÓG I KARMIENIE PIERSIĄ
Czas połogu to przede wszystkim czas regeneracji. Organizm kobiety musi dojść do równowagi po wysiłku jakim był poród, a dodatkowy ubytek energii jaki niesie ze sobą karmienie piersią powoduje, że jest to szczególny czas dbania przede wszystkim o Matkę. Według Medycyny Chińskiej dziecko pozostaje w związku z matką nie tylko emocjonalnym, ale także fizycznym. Dlatego wiele dolegliwości dzieci można wyleczyć lecząc jego mamę.
najczęstsze dolegliwości :
- rekonwalescencja krocza
- terapia blizny po cesarskim cięciu
- nietrzymanie moczu
- hemoroidy i żylaki
- osłabienie i anemia
- depresja poprorodowa
- bóle stawowe
- brak pokarmu lub pokarm słabej jakości
- stany zapalne piersi i brodawek sutkowych