Suche igłowanie to terapia nakłuwania igłami tzw punktów spustowych w celu likwidacji dolegliwości bólowych. Szacuje się, że 85% przypadków bólu przewlekłego ma swoją przyczynę w mięśniowo-powięziowych punktach spustowych. Suche igłowania jest skuteczną i bezpieczną metodą ich leczenia. W celu zmniejszenia bólu i zaburzeń nerwowo-mięśniowo-szkieletowych, suchemu igłowaniu poddaje się również więzadła, ścięgna, okostną, powięź powierzchowną, oraz blizny.
czym są punkty spustowe ?
to bardzo wrażliwy zlokalizowany punkt w postaci guzka znajdujący się na przebiegu napiętego pasma mięśniowego. Napięcie to powstaje najczęściej na skutek nadwyrężenia, zmęczenia lub urazu mięśnia. Skutkiem jest ból, utrata siły mięśniowej oraz ograniczenie ruchomości na skutek skrócenia mięśnia. Punkty spustowe wywołują zarówno miejscowy jak i promieniujący ból według powtarzalnego wzorca niemal u wszystkich ludzi. W tym przypadku możemy mieć również do czynienia z tzw. bólem rzutowanych, gdzie np. napięte mięśnie szyi mogą powodować bóle głowy.
Czym różni sie suche igłowanie od akupunktury
Mimo, że suche igłowanie bywa niekiedy nazywane „zachodnią akupunkturą”, nie ma z akupunkturą nic wspólnego poza wykorzystaniem tego samego narzędzia, czyli igły. W akupunkturze nakłuwa się z góry określone punkty dobrane indywidualnie dla każdego pacjenta. Zabieg ma na celu leczenie poprzez przywrócenie równowagi energii w organizmie. Suche igłowanie natomiast skupia się na leczeniu bólu mięśniowo-powięziowego. Jeśli w badaniu różnicowym terapeuta stwierdzi, że dolegliwości bólowe pochodzą z tkanek mięśniowych w których występują punkty spustowe, to jest to wskazanie do zastosowania terapii i przyniesie ona pozytywny efekt.
Odczucia w trakcie i po zabiegu
Po zlokalizowaniu takiego punktu następuje jego odblokowanie poprzez nakłucie igłą. Przejście igły przez skórę jest praktycznie bezbolesne, natomiast wkłucie w mięśniowy punkt spustowy wywołuje mimowolne reakcje, które mogą być odbierane jako nieprzyjemne :
- odruchowe drżenie mięśniowe
- pocenie się
- mrowienie
- gęsia skórka
- przeczulica
- także nudności
Aby złagodzić bolesność po samej igłoterapii, w trakcie wizyty stosuje się techniki manualne, takie jak masaż głęboki, pozycyjne rozluźnianie, czy też poizometryczną relaksację. Suche igłowanie nigdy nie powinno stanowić jedynego elementu terapii, a raczej technikę pomocniczą. Praca na punktach spustowych ma za zadanie wywołać miejscowy stan zapalny aby tkanki mogły na nowo ułożyć się w prawidłowy sposób. Dlatego normalną reakcją pozabiegową jest paru dniowa bolesność okolicy, a także niewielki krwiak.
Dlaczego suche igłowanie ?
Cechą, która wyróżnia igłoterapię suchą spośród innych technik jest jej specyficzność, co oznacza, że dzięki wkłuciu możemy dotrzeć do głębokich mięśni, często trudno dostępnych jedynie za pomocą dłoni terapeuty. Ponadto po terapii można zaobserwować natychmiastową redukcję bólu rzutowanego i zwiększenie zakresu ruchu i normalną prace mieśni.
Wskazania
Suche igłowanie z powodzeniem można wykorzystywać w takich przypadkach, jak:
- zamrożony bark,
- zespół cieśni podbarkowej,
- napięciowe bóle głowy,
- bóle dolnego odcinka pleców, okolicy stawu krzyżowo-biodrowego,
- łokieć tenisisty,
- zapalenie rozcięgna podeszwowego, ostroga piętowa, syndrom zatoki stępu,
- boczne podwichnięcie rzepki, chondromalacja rzepki, tendinopatia ścięgna rzepki,
- kolano biegacza, syndrom pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS),
- ograniczenie zakresu ruchu po długotrwałym unieruchomieniu lub urazie (skręceniu, złamaniu, artoskopii),
- zaburzenia kontroli motorycznej
przeciwwskazania
- stany zapalne, infekcje skóry,
- okolice występowania guzów, cyst, ran, żylaków,
- choroby psychiczne,
- ciąża,
- zastosowanie przed zabiegiem środków przeciwbólowych